Серед сільгоспвиробників вже давно і широко використовуються мульчувачі – машини для подрібнення пожнивних решток, які є необхідною складовою підвищення ефективності вирощування сільгоспкультур.

Проте останнім часом на ринку України почали з’являтися мульчери - спеціалізовані машини для подрібнення рослин та рослинних залишків під час розчистки парків та різних зелених насаджень при рекультивації земель, а також для прибирання з полів «самосівів» - молодих дерев. В даному випадку подрібнюваним матеріалом є кущі, лоза, гілки та стовбури дерев, а також пеньки.

Такі машини можуть бути цікаві, в першу чергу підприємствам лісового та паркового господарства, садівникам, а також і сільгоспвиробникам, де є потреба подрібнити та заробити в грунт досить великі об’єми деревних залишків при введенні в сівозміну заліснених ділянок полів.

В залежності від моделі та ширини захвату, для агрегатування з мульчерами використовують трактори потужністю від 80 до 400 кс. Головною вимогою для трактора є наявність ходозменшувача, який забезпечує стабільний та рівномірний рух машини під час роботи.

Основний принцип роботи мульчера такий: за допомогою потужного подрібнювального механізму рослинні залишки перетворюються в мульчу, яка за потреби, змішується з грунтом для прискорення розкладання органічних залишків, або залишається на поверхні грунту для створення захисного шару.

Одним з провідних виробників такого роду обладнання є іспанська компанія Cancela TMC, яка випускає цілу гаму мульчерів для подрібнення матеріалу діаметром до 700мм. Конструктивно ці машини мають певну схожість з сільськогосподарськими мульчувачами з горизонтальним валом, проте, зважаючи на подрібнюваний матеріал, мають більш потужну раму та приводи і оснащуються іншими робочими органами. До того ж, вони мають спеціальну раму з механічним чи гідравлічним регулюванням кута установки, що притискає матеріал до землі для забезпечення оптимальної подачі його в робочу зону. Також, мульчери комплектуються салазками, які дають можливість заробляти подрібнений матеріал в грунт на глибину до 10см.

В залежності від моделі та діаметру подрібнюваної деревини, мульчери можуть комплектуватися одинарною або подвійною трансмісією від компанії Bondioli, де крутний момент передається на ротор через карданну та пасову передачі (в залежності від моделі і типу трансмісії використовується від 6 до 12 пасів типу XPB та карданні вали від компанії Bondioli). Для захисту від можливого вильоту шматків матеріалу з зони подрібнення використовується захисна шторка з ланцюгів.

 

В залежності від заданого діаметру подрібнюваного матеріалу, ротори мульчерів оснащуються робочими органами різного типу. Так машини початкового рівня модельних рядів TFS/TFK/TFX, які здатні ефективно подрібнювати стовбури дерев діаметром від 250 до 375мм, комплектуються ротором з жорстко зафіксованими молотками типу F19 та F20 які мають по 2 зуби з твердих сплавів. Для роботи з матеріалом діаметром до 700мм використовують мульчери модельного ряду TFZ/TFT/TFR, які комплектуються 4-ма типами молотків: базовими F19 та F20, та на додачу молотками F05 та F13 .

Незалежно від моделі, всі мульчери Cancela TMC мають потужну раму та запатентовані рішення елементів конструкції, що дає можливість ефективно подрібнювати стовбури дерев протягом тривалого часу, а саме:

СИСТЕМА ESB (Зовнішній опорний підшипник): Вбудована система, яка використовується на бічних наставках валу редуктора і карданних передачах. Підшипник редуктора трансмісії встановлюється збоку рами, забезпечуючи тим самим мінімальну відстань між шківом і цим підшипником, значно знижуючи ймовірність деформації валу. За рахунок цього система забезпечується тривалий термін служби валу, знижується навантаження на підшипник і, як наслідок, знижується робоча температура карданної передачі.

СИСТЕМА SIDESTEP: Система для обходу перешкод з боків мульчерів, які використовуються в сільському господарстві і лісівництві. Шківи навколо пластин нерухомо закріплені, а обтічники захисних щитків дають ефект розклинювання, забезпечуючи поперечну жорсткість при поводженні предметів, що перешкоджають роботі. Ця система прийшла на зміну традиційним щиткам, які не виконували функцію захисту, а лише були бар'єром між шківами і навколишнім середовищем, часто піддаючись ударам та деформації, завдаючи серйозні проблеми карданній передачі. З системою Sidestep удари, що припадають збоку машин, не завдають ніякого впливу на роботу приводу і не приводить до порушення цілісності карданної передачі.

ALE (Використання високоміцних сталей): Компанія TMC Cancela використовує міцну сталь при виробництві рам для своїх машин з метою забезпечення найкращої якості, а також запобігання утворенню тріщин і розломів при роботі в найскладніших умовах.

HDX (Зносостійкіста сталь): Це сталь, до складу якої входить багато елементів, які надають чудові протиабразивні та зносостійкі властивості, які вдвічі збільшують термін служби виробів з неї у порівнянні з виробами зі звичайної сталі. Компанія TMC Cancela використовує таку сталь для виробництва всіх елементів, які безпосередньо контактують з грунтом - салазки, пластини, внутрішня обшивка і контрножі.

FTS (Вентиляторна система подачі): Для забезпечення охолодження шківів та приводів під час роботи, в шківи вбудована система охолодження.

В цілому, мульчери даного виробника зарекомендували себе в якості надійних та економічних, з точки зору експлуатаційних витрат, машин. Наразі такі машини вже працюють в різних підприємствах України, де отримали багато схвальних відгуків.

Компанія АГСОЛКО Україна, яка є офіційним дилером Cancela TMC на території в України, здійснює поставку, гарантійне та післягарантійне обслуговування техніки через мережу власних сервісних центрів.