Роман Осадчий

Директор ТОВ "АГСОЛКО УкраЇна"

Вже давно розвіяні міфи про те, що китайська техніка – це щось погане, неякісне, яке не здатне довго слугувати власнику та приносити користь і задоволення. На прикладі однієї з самих великих китайських машинобудівних компаній – YTO Group аргументуємо, що дана теза, яка тривалий час відлякувала українських сільгоспвиробників від продукції китайських виробників, є абсолютно безпідставною.

Державна машинобудівна компанія YTO, яка на внутрішньому ринку носить назву First Tractor (Перший трактор), справді є першою в Китаї компанією, яка почала виготовляти сільськогосподарські трактори в далекому 1965 році, після того як завод було спроектовано та побудовано за допомогою українських спеціалістів, які перед тим проектували Харківський тракторий завод.

Отже перші трактори, і на лише трактори, адже на заводі тривалий час виготовляли разом з тракторами танки та іншу військову техніку, вийшли з цехів підприємства в далекому 1965 році і замінили селянам худобу, яка була до того часу основною тягловою силою в Китаї. З того часу завод виробив біля 4-х мільйонів тракторів різної потужності і може вважатися беззастережним світомим лідером в кількості виробленої техніки.

    

Гусеничні та колісні трактори YTO стали основою тракторного парку Китаю аж до середини 80-х років, коли почали з’являтися інші виробники сільськогосподарської техніки, проте навіть зараз за наявності величезної конкуренції, трактори YTO займають лідируючі позиції як на внутрішньому та і на експортних ринках.

На сьогоднішній компанія YTO  є складовою частиною величезної державної корпорації SINOMACH, яка входить в список 10 найбільших машинобудівних компаній Китаю і є найбільшим виробником тракторів в світі зі щорічним обсягом виробництва біля 300 000 одиниць самохідної техніки, поміж яких трактори, комбайни різного типу та призначення, військова, будівельна та спеціальна техніка.

Лише в тракторному виробництві задіяні 6 виробничих площадок, на яких відбувається весь цикл виробництва 95% вузлів, агрегатів та компонентів і складання понад 20-ти модельних рядів тракторів практично у всьому спектрі потужності від 20кс до 400к. Ще в структурі компанії є 2 комбайнових заводи, декілька заводів по виробництву будівельної та спеціальної техніки та багато допоміжних виробництв.

В тракторному кластері підприємства досі успішно функціонують виробничі потужності, які будували наші земляки в далеких сімдесятих роках, але поряд з ними збудовані сучасні заводи, в тому числі повністю роботизовані та автоматизовані лінії по виробництву трансмісій та кінцевих передач, а виробнича площадка по складанню тракторів потужністю від 80кс до 220кс нічим не відрізняється, приміром, від заводів корпорації AGCO по виробництву тракторів Massey Ferguson  (Франція) чи Challenger (США). Все виробництво сертифіковано по стандартах якості ISO2001.

Також YTO має власне виробництво двигунів, що виготовляються за ліцензією та з використанням технологій Perkins. Дані двигуни, окрім забезпечення власних потреб, широко викориcтовуються в китайському тракторобудуванні і ми можемо зустріти ці двигуни на тракторах багатьох китайських виробників, що представлені в Україні. Завод випускає широку гаму двигунів власного виробництва від 35кс до 180кс, ведеться робота над тракторними двигунами потужністю від 200 до 500кс.

Як згадувалося раніше, трансмісії та кінцеві передачі виготовляються на автоматизованому заводі де люди лише виконують лише сервісні функції при обслуговуванні верстатів з ЧПУ та роботизованих ліній. З часів Мао Дзедуна на заводі змінилося практично все  - копії радянських тракторів були замінені придбаними по ліцензії в Італії тракторами FIAT AGRI, які на кінець 90-х років були взірцем надійності, витривалості та доступності на європейському ринку. Вже в цьому десятилітті компанія YTO придбала завод по виробництву трансмісій PowerShift у компанії McCormic у Франції, тому сьогодні YTO забезпечує свої трактори трансмісіями на різний смак та потреби – від простих механічних КП 8х2, 8х4, 8х8, 12х4, до яких ми всі звикли, до більш сучасних 16х8, реверсивних 12х12, 16х16 та трансмісій Powershift та CVT. Найближчим часом в Україні з’являться нові моделі тракторів YTO, де будуть представлені, в тому числі вказані вище трансмісії, головними рисами яких є високий ККД, простота, надійність та якість за доступною ціною. 

Також до складу корпорації входить  величезний Науково-Дослідницький Центр, в якому працюють понад 5000 інженерів. Даний Центр, в тому числі, проводить державну сертифікацію тракторів інших виробників для внутрішнього ринку Китаю. Але основною задачею Центру є вдосконалення власної техніки та нові розробки. Тому не дивно, що продуктовий ряд YTO налічує так багато родин тракторів, що навіть у професіональних знавців тракторного ринку розбігаються очі від такого різномаїття.  Окремо потрібно згадати, що YTO є лідером серед китайських тракторобудівників по запровадженню автоматичних систем водіння та безпілотних платформ. До речі, заводський Автопілот вже був представлений нашою компанією українським споживачам на виставці АГРО 2019.

Наша компанія працює з даним брендом вже понад 10 років і протягом тривалого часу, аж до 2019 року, в силу різних причин ми штучно обмежували розширення модельного ряду, пропонуючи ринку всього 5-6 моделей, які конкурували переважно з тракторами виробництва СНД. Але навіть з обмеженим модельним рядом ми завжди пропонували нашим споживачам найкращі комплектації та сервіс на рівні преміального.  Проте, як ми вже раніше згадували, «Настав час YTO», тому починаючи з 2019 наша компанія почала виводити на український ринок нові моделі тракторів цього бренду, а саме: ЕХ854 (85кс), ELX1054 (105кс), EX1304 (130кс), EX1404 (140кс), EGL1754 (175с). Найближчим часом відбудеться презентація двох абсолютно нових моделей тракторів потужністю 25кс та 120кс. Особливо цікавою буде потужніша модель з реверсивною трансмісією 12х12, яка матиме найкращу цінову політику серед тракторів 120кс, в той час як модель на 25кс складе конкуренцію тракторам Lovol та DongFeng в своєму сегменті.  На початку наступного року році будуть представлені ще кілька абсолютно нових моделей в різних групах по потужності та ціні – їх презентація запланована на Міжнародній виставці «Зернові Технології 2020».   

Компанія YTO є виробником не лише тракторів, але є одним з найбільших в Китаї виробників кукурудзозбиральних, зернозбиральних та силосних комбайнів. Вже цієї осені відбудуться тестові випробування 3-х моделей зернозбиральних комбайнів на українських полях, в той час як їх офіційна презентація відбудеться знову ж таки на виставці «Зернові Технології 2020».

Під час чергового робочого візиту на завод YTO мені випала нагода відвідати музей компанії, в якому відображені основні віхи розвитку підприємства. Потрапивши в стіни музею відчув себе дитиною, адже потрапив в атмосферу, де дивним чином змішалися експонати зовсім різних історичних епох розвитку Китаю – від часів великого лідера китайського народу Мао Дзедуна, який власноруч заклав підвалини даного підприємства до сучасних моделей техніки, якої ще не бачили наші земляки і нам пощастило бути в числі перших українців, хто відкрив їх для себе.

Експозиція починається з танку Т-52, які виготовлялися на заводі до недавнього часу і гусеничного трактора ДТ-75, що першим зійшов з конвеєра заводу. Далі перед нами постають різні трактори та техніка різних поколінь аж до самого сучасної серійної моделі трактора потужністю 240кс з трансмісією PowerShift, який користується великою популярністю у австралійських фермерів.

Дуже цікавою була частина експозиції, присвячена такому собі своєрідному банку листів від працівників заводу самим собі. В листах вони описують свої плани та мрії, яких вони мають досягти до запланованого визначеного року – наразі граничний терміном зберігання листів є 2031рік. До цього часу адресати мають час здійснити свої плани та мрії. Звичайно, багато уваги приділяється дітям – від сувенірів та іграшок до екскурсійних програм для дітей шкільного віку, під час яких діти можуть побачити як створюється новий трактор чи бульдозер, чи комбайн. Для китайських дітей, як і для більшості дітей з інших країн це надзвичайно цікаво.  

   

Після переговорів, відвідин виробничих ліній тракторів та комбайнів, полігонів з випробування тракторів, площадок зберігання готової до відвантаження техніки ти приходиш в музей YTO, в стінах якого переплелася історія, сьогодення та бачення розвитку компанії в майбутньому і лишній раз пересвідчуєшся, що понад 10 років назад інтуїтивно було зроблено правильний вибір партнера.  YTO насправді є не просто виробником тракторів, комбайнів та іншої техніки. Це суттєва частина історії розвитку самої великої країни з однією з самих потужних економік в світі, яка принесла величезний вклад в розвиток економіки на лише своєї країни, але і багатьох інших, адже на сьогоднішній день техніка YTO експортується більше ніж в 60 країн нашої планети. Це висока культура виробництва та виробнича дисципліна, це новаторство та раціоналізація на своєму робочому місці, це гордість за свій завод, свою продукцію і відповідальність перед партнерами. І що саме важливе – це надзвичайно працьовиті, приємні та гостинні люди, які дуже схожі в цьому на українців.

Все більше українців стають власниками китайських тракторів пересідаючи в них з техніки МТЗ, ХТЗ чи інших брендів, а в деяких сегментах, приміром до 50кс, китайські виробники домінують повністю. Наразі відбувається масштабна експансія в інші сегменти потужності - від 80кс аж до 240кс і трактори YTO є беззастережним лідером в цьому сегменті серед китайських брендів. Тепер настав час відкрити українському ринку нову грань продуктового ряду YTO – зернозбиральні комбайни та іншу техніку.